Europski projekt Za život u zajednici uključuje punoljetne osobe s invaliditetom i osobe starije iznad 65 godina te za njih nudi aktivnosti psihološkog savjetovanja, savjetovanja socijalnog radnika, radionice radne terapije i razne edukacije, a financira se iz Europskog socijalnog fonda.
Kroz projekt se želi senzibilizirati javnost za probleme starijih osoba te osoba s invaliditetom, a svakako i upoznati sa pravima ranjivih skupina koje omogućuje zakonodavstvo u RH.
U Hrvatskoj je od 2002. g započeo s radom Hrvatski registar o osobama s invaliditetom. Sukladno Zakonu invaliditet je trajno ograničenje, smanjenje ili gubitak sposobnosti (koje proizlazi iz oštećenja zdravlja) neke fizičke aktivnosti ili psihičke funkcije primjerene životnoj dobi osobe i odnosi se na sposobnosti, u obliku složenih aktivnosti i ponašanja, koje su općenito prihvaćene kao bitni sastojci svakodnevnog života. Zakon o socijalnoj skrbi i Zakon o doplatku za djecu utvrđuju određena prava i usluge za osobe s invaliditetom.
Prava i usluge za punoljetne osobe s invaliditetom jesu: pravo na osobnu invalidninu, pravo na doplatak za pomoć i njegu, pravo na status roditelja njegovatelja ili status njegovatelja, naknade u vezi s obrazovanjem, psihosocijalna podrška, usluga pomoć u kući, boravak, smještaj, organizirano stanovanje, pravo na naknadu do zaposlenja, naknada za ugroženog kupca energenata, usluge asistencije osobama s invaliditetom, doplatak za djecu(do 27. godine). Sažeto su prava i usluge navedene na web stranicama E-građanina, a mi ih Vam donosimo ukratko na sljedećim slikama.
Za detaljnije informacije, pomoć i podršku u ostvarivanju socijalnih prava pitajte našu socijalnu radnicu.
Ako ste osoba starije životne dobi ili osoba s invaliditetom uključite se u projekt ZA ŽIVOT ZAJEDNICI.
KONTAKT: info@humh.hrili nazovite broj 099 55 33 111.
#pomozimozajedno #HUMH #ZaZivotUZajednici