Kada je riječ o djeci s teškoćama u razvoju, obično se govori o važnosti poticanja intelektualnog senzornog, motoričkog i tjelesnog funkcioniranja. Rane intervencije, programi koje djetetu s razvojnim teškoćama u ranoj i predškolskoj dobi pružaju roditelji i stručnjaci s ciljem unaprjeđenja punih potencijala djeteta, višestruko povoljno djeluju na socijalne vještine i samostalnost djeteta. Otkako je počeo razvoj koncepta ranih intervencija 1960-tih neprekidno se stvara novo znanje o ranom razvoju i postoje brojni dokazi od dugoročnoj isplativosti ulaganja u rani razvoj.
Manje se govori o važnosti razvoja pozitivnih stavova prema sebi, bližnjima i okolini te o uravnoteženom emocionalnom razvoju. Ponekada su ova djeca izloženi značajnom stresu koji proizlazi iz napornih vježbanja, neugodnih ili bolnih medicinskih postupaka, nemogućnosti druženja s vršnjacima, i sve to sigurno oblikuje njihove stavove koje će imati u budućem životu.
Kreativne radionice i igraonice, mogućnost stvaranja kroz igru i zabavu, djeluju na djecu i mlade i relaksirajuće i poticajno, potiču samopouzdanje, omogućavaju pozitivno iskustvo u interakciji s drugima i razvoj slike o sebi kao aktivne i poduzetne osobe u svijetu koji osobu okružuje. Stoga poticanje na sudjelovanje u različitim oblicima likovnog izražavanja i igre i aktivira djecu i omogućava aktivnosti u ugodnoj okolini i dobrom raspoloženju.
Svoj doprinos razvoju pozitivnih stavova i aktivaciji djece s teškoćama u razvoju, daje i projekt „Kreativna podrška“, koji Humanitarna udruga „fra Mladen Hrkać“ provodi uz sufinanciranje Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, u partnerstvu sa Zagrebačkom županijom i Akademijom za razvojnu rehabilitaciju.
Na programu se provode kreativne radionice i igraonice za djecu s teškoćama u razvoju, te se njihovim roditeljima, odnosno, udomiteljima pruža podrška u razvoju roditeljskih kompetencija.