Jedna od važnijih odrednica Europskih snaga solidarnosti je inkluzivnost, po čemu je ovaj program uvelike komplementaran sa radom Humanitarne udruge “fra Mladen Hrkać” koja je predana radu s ranjivim skupinama i širenju ravnopravnosti svih ljudi i na svim razinama.
Projekt Most solidarnosti koji Humanitarna udruga “fra Mladen Hrkać” provodi zahvaljujući financiranju Europske unije i programu Europskih snaga solidarnosti stavlja veliki naglasak na omogućavanje jedinstvenog životnog iskustva mladima u dobi 18-30 godina koji imaju manje mogućnosti, a posebno mladima s invaliditetom koji vrlo rijetko imaju priliku sudjelovati u redovitim društvenim događanjima, a posebno u programima za mlade.
Dugoročnim radom s takvim mladim osobama stekli smo potrebno iskustvo za organizaciju i prilagodbu volonterskih aktivnosti osobama s invaliditetom. To zahtjeva predanost velikog broja naših djelatnika i mentora koji su uključeni u provedbu aktivnosti ESS-a. No, krajnji rezultati uvijek su nezaboravni i zaista “once in a life-time” prilika, kako za naše sudionike tako i za sve nas iz humanitarne udruge “fra Mladen Hrkać”.
Primjer iskustva koji je teško ponoviti doživio je i Mate Banožić, volonter koji je prvi puta u životu dobio podršku za sudjelovanje u ovakvom ili sličnom programu. U Matinoj pratnji bila je i njegova majka, što je također velika prednost dobro osmišljenog programa Europskih snaga solidarnosti koji omogućava i besplatan dolazak i dodatnu podršku za osobe u pratnji mladih osoba s manje mogućnosti.
Mate je osim druženja, raznih aktivnosti i iskustva 15-dnevnog života u Zagrebu, stekao i nove vještine, a posebno razvio svoje vlastite sposobnosti vezane za komunikaciju i rad u timu. Za svoje iskustvo dobio je i Youthpass certifikat koji je ponosno odnio u svoje mjesto prebivališta u Bosni i Hercegovini.
Cilj je Europskih snaga solidarnosti promicati socijalnu uključenost tako da se mladima s manje mogućnosti olakša pristup svim mogućnostima. Mladi s manje mogućnosti mlade su osobe kojima je potrebna dodatna potpora zbog činjenice da su u nepovoljnom položaju u usporedbi s vršnjacima zbog raznih zapreka, primjerice invaliditeta, zdravstvenih problema, obrazovnih poteškoća, kulturnih razlika te gospodarskih, društvenih i geografskih prepreka, uključujući mlade iz marginaliziranih zajednica ili mlade kojima prijeti opasnost od diskriminacije na temelju jednog od razloga utvrđenih u članku 21. Povelje Europske unije o temeljnim pravima.
Matina obitelj zahvalila nam je riječima: Hvala svima na predivnom iskustvu koje nas je obogatilo i svemu što ste učinili za Matu. Dočekati ga, prihvatiti ovako i učiniti sve da ga ne izdvojite od ostatka volonterskog tima bio je veliki napor, a ipak ste to učinili. To je nešto što se pamti do kraja života.Posebno hvala!
U prostorijama Humanitarne udruge fra Mladen Hrkać u Zagrebu, 16. lipnja 2025. godine, svečano je obilježena 13. obljetnica osnutka i djelovanja Udruge, a u sklopu proslave dodijeljena je i Volonterska nagrada „Gordana Jelić“ za najbolju volonterku godine u Republici Hrvatskoj za 2024. godinu.
Humanitarna udruga fra Mladen Hrkać, prvenstveno poznata po skrbi za oboljele osobe koje dolaze na liječenje u Zagreb s pratnjom, nastavlja svoju posvećenost razvoju socijalnih usluga u zajednici kroz još jedan važan projekt - objavu publikacije o dostupnim socijalnim uslugama u pet županija.
Dvorana za sastanke Zagrebačke županije postala je galerija ispunjena bojama, crtežima, fotografijama i - najvažnije - porukama nade, hrabrosti i kreativnosti.